Atrakcje Puszczy Białowieskiej – Hajnówka

Tereny Puszczy Białowieskiej, ciągnącej się na ogromnym obszarze Polski i Białorusi, stwarzają przyjezdnym możliwość doskonałego wypoczynku wakacyjnego na łonie natury. Wprawdzie za najbardziej znane miasto na Podlasiu uważa się Białowieżę, ale przebywając w okolicy, warto również zajrzeć do położonej przy granicy Hajnówki, w której także znajduje się przytulna baza turystyczna kusząca szerokim wachlarzem możliwości noclegowych (kliknij).

To urocze miasteczko zaprasza wczasowiczów do zwiedzenia cerkwi i kościoła oraz paru muzeów, a także do wyjścia na pięknie położone szlaki turystyczne, które właśnie tu mają swój początek. Znajdujący się tutaj sobór św. Trójcy uznaje się za świetny przykład nowoczesnych trendów w architekturze cerkiewnej. To właśnie w tym budynku co roku odbywa się festiwal muzyki cerkiewnej, podczas którego widzowie mogą uczestniczyć w szeregu koncertów. Również katolicki kościół farny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego szczyci się wspaniałymi organami na dwadzieścia osiem głosów, wykonanymi przez niemieckich mistrzów. Zaglądając do tej świątyni warto także zwrócić uwagę na witraże w oknach, mozaikę i polichromie, które przedstawiają sceny z kart Pisma Świętego oraz wydarzenia historyczne. Podczas pobytu w Hajnówce można także zajrzeć do muzeum powiązanego z ośrodkiem kultury białoruskiej, w którym, oprócz eksponatów związanych z tradycjami naszych sąsiadów ze wschodu, znajduje się szereg dzieł wykonanych przez ludowych artystów. Spore wrażenie robi także tutejsze muzeum kowalstwa i ślusarstwa, w którym można zobaczyć zarówno narzędzia pracy, jak i produkty wykonane przez mistrzów tego rzemiosła. Zwiedzający, którzy wcześniej umówią się z organizatorami, mogą również wziąć udział w pokazach kowalstwa. Kolejna atrakcja miasteczka, dostarczająca wiele radości turystom, to niewątpliwie park miniatur, w którym zaprezentowano modele najciekawszych zabytków z terenów Podlasia. Goście podejrzą tutaj liczne przykłady charakterystycznej dla regionu drewnianej architektury wiejskiej, cerkiewnej oraz sakralnej.

Letników, którzy chcą właśnie na Podlasiu spędzić wakacyjne noclegi, Puszcza Białowieska zaprasza do Hajnówki. W tej uroczej przygranicznej miejscowości można zwiedzić cerkiew i kościół, zapoznać się z kulturą białoruską i twórczością artystów ludowych, zajrzeć do muzeum kowalstwa, a także obejrzeć zgromadzone w jednym miejscu repliki najciekawszych budowli z okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>