Atrakcje turystyczne Krzyżowej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej leży na wysokości 1330 metrów n. p.m. na północnym stoku masywu Pilska. Ówcześnie przypomina zdecydowanie bardziej hotel górski niż schronisko. Jednak ze względu na swoją historię nadal jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Beskidach, jednak to nie jedyny obiekt noclegowy w Krzyżowej (lista na serwisie meteor). Bowiem dzieje tegoż obiektu zaczynają się na początku dwudziestego wieku. Już wtedy planowano wzniesienie schroniska dla wędrowców wspinających się na Pilsko, drugi pod względem wysokości szczyt w całych Beskidach Zachodnich. Wskazuje się również, iż był to niezwykle popularny cel wycieczek, a wzniesienie słynęło ze wspaniałej panoramy. Polskie Towarzystwo Turystyczne miało jednak ambitny plan wyprzedzić tak zwane niemieckie Beskidenverein w zagospodarowaniu Pilska. Faktem jest, iż w sprawie budowy głos zabrali Kazimierz Sosnowski, niezwykle zasłużony dla polskich gór oraz właściciel hali Jan Mizia.

Wskazuje się również, iż rozmowy przerwał wybuch I wojny światowej. Poza tym powrócono do nich dopiero kilka lat po zakończeniu opisywanych działań wojennych. Budową zajął się powstały Babiogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Rozpoczęła się ona na przełomie 1927 roku. Jednak ze względu na różnorodne przeszkody, jakie pojawiały się przed tymi działaczami, trwała przeszło trzy lata. Zaznacza się, iż nowo powstały obiekt w tak zwanym stylu zakopiańskim, z dość przeszkloną werandą umożliwiającą jednak podziwianie wspaniałych widoków, uznany został również za najpiękniejszy w polskich górach. Poza tym był bardzo nowoczesny. Bowiem po zaledwie paru latach stworzono tu linię telefoniczną, jak i również uruchomiono łazienki z licznymi prysznicami.

Na przełomie drugiej wojny obiekt przejęło Beskidenverein oraz stacjonował niewielki oddział wojsk niemieckich. W omawianym czasie prowadziła tutaj trasa, którą partyzanci przedostawali się również na Słowację, aby tam stworzyć oddziały Wojska Polskiego. Po wycofaniu się poszczególnych wojsk, schronisko stało się bardzo sporym łupem szabrowników. Poza tym działacze PTT dość szybko wyremontowali omawiany obiekt. W 1953 roku wybuchł ogromny pożar, który strawił tenże budynek. Poza tym pożogę przetrwały zabudowania gospodarcze, które dość szybko przystosowano do pełnienia funkcji schroniska. To prowizoryczne rozwiązanie okazało się, być stałe, a dopiero w 2003 roku otworzono tutaj nowy obiekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>