Kaszuby – polski Stonehenge

Media wmawiają nam, że wszystko co najlepsze jest za granicą. To sprawia, że nie mamy pojęcia że podobne rzeczy mamy na wyciągnięcie ręki we własnym kraju, całkiem niedaleko nas. Prawie każdy z nas słyszał o kamiennych kręgach w Stonehenge, jednak nikt nie słyszał o miejscowości takiej jak Węsiory. Mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie tutaj znajdują się autentyczne kamienne kręgi, czyli nasza wersja Stonehenge. Takich właśnie perełek jest tutaj bardzo dużo, dlatego też warto znaleźć wygodny pokój na Kaszubach i bez zastanowienia przyjeżdżać tu na aktywne i bardzo ciekawe wakacje. Oczywiście można pojechać w bardziej wygodne i luksusowe miejsca, jednak czym one mogą nas zaskoczyć? Czy jeżeli będziemy leżeć plackiem w przyhotelowym basenie to będzie to urlop o którym zawsze marzyliśmy i przygoda życia? Chyba nie, dlatego warto pogłębić swoją wiedzę o Polsce, a zwłaszcza o Kaszubach, gdzie mamy nietypowe miejsca, które ciekawią, intrygują a nawet przyprawiają o lekki dreszczyk.

Wróćmy jednak do polskiego Stonehenge. Kamienne kręgi znajdują się niedaleko jeziora Długie. Jest to cmentarz gotów, którego powstania datuje się na przełom I i II wieku. Jakiś czas temu odnaleziono tu kilkanaście grobowców wykonanych z kamieni. Grobowce składają się z czterech kręgów. Są to idealnie równe koła, które można zmierzyć poprzez punkty odniesienia w formie głazów. Miejsce to jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. To właśnie tutaj rozpoczęto tradycję pochówku grupowego, co wcześniej nie było praktykowane. Miejsce to zostało odkryte tuż przed drugą wojną światową a dokonali tego przedstawiciele Łódzkiego Uniwersytetu, którzy po wojnie dokładnie zbadali obiekt. Obecna technologia pozawala nam stwierdzić, że Goci przyszli tu z terenów Skandynawii. Mieszkali oni na rozległych terenach całych Kaszub. Pierwsze pochówki datuje się już na 50 rok naszej ery, a to znaczy że długo przed narodzeniem się narodu Polskiego ziemie te były na stałe zamieszkiwane. Goci wędrowali na południe, aż dotarli do Morza Czarnego, gdzie również odnajdują się identyczne kręgi, robione i układane w podobny sposób. To świadczy o tym, że była to ta sama grupa etniczna i kulturowo-religijna. Warto więc docenić krajowe walory i spojrzeć czasem na to co mamy na własnym podwórku, bo mamy naprawdę sporo.

Jedna myśl nt. „Kaszuby – polski Stonehenge”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>