Kościół pw. Narodzenia NMP w Rusinowie

Rusinowo, mimo iż nie leży bezpośredni nad brzegiem Bałtyku, jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, którzy chcą swój urlop spędzić w miejscu spokojnym, z dala od zgiełku miasta. Wioskę od plaży oddziela pas lasu nadmorskiego o szerokości około 2 kilometrów, dlatego kwatery i noclegi w Rusinowie wybierają głównie osoby nie przepadające za morskim wiatrem, ale za to lubiące spacery, dla których taka odległość od morza jest dodatkową zaletą, a nie wadą. Ci natomiast, którzy lubią mieć morze „pod samym nosem”, powinni zdecydować się na noclegi w nowej części wioski, która znajduje się nieco bliżej morza.

Odwiedzając Rusinowo, warto zwiedzić znajdujący się tam neogotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół zlokalizowany jest na wzniesieniu i góruje nad całą zabudową. Kościół został wybudowany w roku 1873, głównie dzięki zniesieniu pańszczyzny oraz polepszeniu się warunków bytowych mieszkańców wioski. Budynek powstał w miejscu starego kościoła, który rozebrano, a część materiałów z rozbiórki wykorzystano przy budowie nowego budynku. Świątynia to budowla jednonawowa na planie prostokątna, orientowana. W jej bryle jest słabo wyróżnione prezbiterium, które zamyka apsyda, z odrębnym sklepieniem, w kształcie półkopuły. Do apsydy przylega zakrystia oraz kaplica. Charakterystycznym elementem kościoła jest pięciokondygnacyjna wieża, znajdująca się na wschodniej stronie budynku. Ma ona wysokość 42 metrów i zakończona jest ośmiobocznym hełmem iglicą, na której znajduje się kula oraz krzyż. We wnętrzu kościoła uwagę przyciąga znajdująca się nad głównym wejściem empora, która wspiera się na czterech drewnianych słupach. Na chórze znajdują się organy z roku 1874, które zostały wykonane przez znaną firmę organomistrzowską Voelknera z Duninowa.

Przed kościołem znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym na frontach I wojny światowej.

2 myśli nt. „Kościół pw. Narodzenia NMP w Rusinowie”

  1. Zdjęcie rzeczywiście super. Jeśli tak jest tam w rzeczywistości to chyba warto się wybrać do Rusinowa :) Akurat mam kilka dni wolnego… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>