Mury obronne w Nowym Sączu

Ciekawych miejsc na naszych mapach nie brakuje. O tym nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Są jednak lokacje odrobinę bardziej intrygujące od innych. Są to przede wszystkim budowle, które nie dotrwały w całości do naszych czasów, ponieważ nie do końca wiemy, co spowodowało ten fakt. Oczywiście, możemy zakładać, że uległy zawaleniu z powodu warunków atmosferycznych czy wieku. Jak wiemy, nic nie jest wieczne. Choć interesujące jest nawet to, czemu część budowli poddawano renowacjom, a część z nich spisano na straty, Odpowiedzieć na pytania już niestety się nie da, ponieważ jedyne co możemy to snuć domysły. Wszelka wiedza na ten temat nie przetrwała do naszych czasów. I to nie dlatego, że nie dbaliśmy o nią. Spłycając to odrobinę, nie było czego zachowywać, ponieważ nikt nigdy nie podał powodów takie stanu. Jednym z miejsc, które po prostu przestało istnieć były mury obronne w Nowym Sączu.

Z biegiem czasu po prostu je rozebrano. Oczywiście, wraz z czasem nie były one już potrzebne. Umacniające się państwo było w stanie chronić swoje granice, więc każde miasto nie musiało uzbrajać się we własny mur. Możliwe, że pozbywano się ich, ponieważ wadziły one rozbudowującym się miastom. Dawne mury był też świetnym źródłem budulca, ponieważ były łatwo dostępne i ich rozebranie nie wymagało ogromnych wkładów finansowych. Można powiedzieć, że zastąpiły one konieczność prowadzenia prac w kamieniołomach i sprowadzania kamienia do miasta, ponieważ ono już się w nim znajdowało. Dodatkowo warto wiedzieć, że fragmenty murów przetrwały. Powodów tego faktu również nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ponieważ pozostaje to swoistą zagadką, której nie warto rozwiązywać, ponieważ miejsca te stracą swój specyficzny urok związany właśnie z tajemnicą.

Oczywiście, będąc tutaj na urlopie, warto się zastanowić na temat noclegu (więcej na noclegi Nowy Sącz). Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w samym Nowym Sączu, który posiada rozbudowaną bazę noclegową, którą sprosta wymaganiom swoich gości. Mury obronne w Nowym Sączu są ciekawym obiektem, ponieważ pokazują, jak zmieniało się to miasto na przestrzeni ostatnich stuleci, od grodu obronnego do nowoczesnego miasta. Dodatkowo warto dowiedzieć się czegoś na temat wykorzystanego kruszcu, co pokaże nam, jak wielkie wpływy posiadała dana lokacja kilkaset lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>