Pomnik Sanitariuszki – Kołobrzeg

Kołobrzeg to nadbałtyckie uzdrowisko chętnie odwiedzanie przez turystów przez cały rok, a najchętniej oczywiście w sezonie letnim. Wybierając Kołobrzeg na cel naszego letniego urlopu, i decydując się na nocleg tutaj (sprawdź pod linkiem) warto też zapoznać się z lokalnymi atrakcjami, które uprzyjemnią nasz pobyt. Miasto przyciąga licznych turystów walorami klimatycznymi, krajobrazowymi, możliwością wypoczynku na przepięknej plaży, ale również urzekającą architekturą i wieloma zabytkami. Jednak mało kto odwiedzając Kołobrzeg wie, że znajduje się tu jedyny w swoim rodzaju – nie tylko w Polsce, ale nawet w Europie – pomnik. Mowa oczywiście o Pomniku Sanitariuszki.

Pomnik ten to piękny wyraz uznania i uczczenia nie tylko wszystkich kobiet-sanitariuszek niosących pomoc walczącym podczas II wojny światowej żołnierzom Wojska Polskiego (a w szczególności kobietom z 1. Armii WP – ta właśnie armia brała udział w walkach o Kołobrzeg), ale także kobietom-żołnierzom biorącym w tych walkach czynny udział.

Pomnik Sanitariuszki w swej formie nawiązuje do rzeźby Maryi trzymającej na swych kolanach martwego Jezusa – tzw. piety, co było mu stawiane jako zarzut, a nawet wywołało sprzeciw, co do jego wykonania wśród części środowiska plastycznego. Jednak dzięki uporowi komitetu budowy pomnika oraz przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej udało się pomnik wykonać, nie wprowadzając żadnych zmian w projekcie autora – Adolfa Cogiela. I tak oto powstał odlew z brązu, przedstawiający klęczącą na prawym kolanie kobietę, ubraną w mundur, z przewieszoną przez ramię torbą z krzyżem genewskim (znak Czerwonego Krzyża), trzymającą na lewym kolanie głowę rannego żołnierza. Tragiczną wymowę pomnika podkreśla fakt, że autor zaprojektował go w taki sposób, by do twarzy dziewczyny nie docierały promienie słońca.

Pierwowzorem kobiety-sanitariuszki uwiecznionej na pomniku jest sanitariuszka szeregowa Ewelina Nowak, która poległa w roku 1945 w trakcie walk o Kołobrzeg, próbując wynieść z pola walki rannego żołnierza. Sanitariuszka ta odznaczała się dużą odwagą i poświęceniem w swej pracy. Była powszechnie lubiana i szanowana przez żołnierzy, czego wyraz dali nie zgadzając się na jej pogrzeb bez ceremoniału wojskowego. Pogrzeb dzielnej dziewczyny (w chwili śmierci miała zaledwie 20 lat) z wszystkimi honorami wojskowymi odbył już po zakończeniu walk o Kołobrzeg. Pomnik autorstwa Adolfa Cogiela został odsłonięty 13 lipca 1980 roku, w uzdrowiskowej części Kołobrzegu, u zbiegu ulicy C.K. Norwida i Gen. W. Sikorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>