Siedlce z nutką historii w powietrzu

Z Gdańska (Gdańsk) przenosimy się dzisiaj do Siedlec, to miasto jedno z największych w województwie mazowieckim, a jednocześnie posiada bardzo wiele zabytków i ciekawych historycznie miejsc, które z pewnością warte są poznania i odwiedzenia. Wiele z nich mocno związanych jest z I i II wojną światową, a także z XVIII wiekiem, kiedy żyła tu księżna Aleksandra Ogińska (Księżna), wnuczka Kazimierza Czartoryskiego.

Wszystkie wydarzenia z tamtych czasów bardzo mocno odcisnęły się na obecnym wyglądzie i statusie miast. Ma ono w tej chwili prawa powiatu i jest siedzibą wielu ważnych dla tego rejonu instytucji. Znajduje się tu uniwersytet, seminarium duchowne, liczne szkoły, a także teatr, dom kultury i biblioteki. Do Siedlec warto więc przyjechać nie tylko ze względu na zabytki ale także dla wydarzeń kulturalnych i towarzyskich jakie regularnie się tutaj odbywają.

To, co warto zobaczyć w mieście to z pewnością liczne pomniki upamiętniające osoby i wydarzenia, mające duże znaczenie dla losów tego regionu i jego mieszkańców. Spacerując malowniczymi uliczkami miasta oglądać można stare kamieniczki, większość z nich w stylu klasycystycznym, zachowane w bardzo dobrym stanie, dzięki temu, iż miasto dba o renowację takich właśnie miejsc. Przy ulicy Piłsudskiego znaleźć można pomnik upamiętniający poległych żołnierzy AK. Ma on formę głazu z tablicą pamiątkową. To miejsce przypomina o żołnierzach walczących o wyzwolenie miasta. Na Skwerze oglądać można Pomnik Niepodległości poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Pierwszy wybudowany został tu w 1912 roku, jednak z powodu wydarzeń historycznych, później został rozebrany. Dzisiejszy stoi na swoim miejscu od 1990 roku. Jest także imponujący pomnik poświęcony czci Jana Pawła II. To piękna podobizna papieża Polaka idącego z ręką wyciągnięto w geście błogosławieństwa. Na pomniku widnieje napis: „PAX VOBIS POKÓJ TOBIE POLSKO OJCZYZNO MOJA POKÓJ TOBIE”.

To co ważne w Siedlcach, to także przepiękny ratusz z zegarem, z kurantem na szczycie, także posiadający swoja historię i legendę, którą warto poznać przyjeżdżając tutaj. Trzeba także zajrzeć do Pałacu Ogińskich, gdzie niegdyś stacjonowała księżna Aleksandra Ogińska. Noclegi () są proponowane w szerokim wyborze (Siedlce). Dzięki temu że miasto jest obszerne pod względem terytorialnym, dostępne są tu liczne hotele i pensjonaty. Są w stanie pomieścić dużą liczbę przyjezdnych, a to ze względu na często odbywające się tu wydarzenia kulturalne. Baza noclegowa Meteora jest naprawdę duża, jednak warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>