Stara Zagroda

Wybierając się do Ustronia i rezerwując noclegi turyści spodziewają się atrakcji na miarę jednego z najlepszych wypoczynkowych miast południowego rejonu Polski. Nie ma tu możliwości, aby ktoś czuł się zawiedziony. Otóż ta leżąca na terenie województwa śląskiego miejscowość z roku na rok szczyci się coraz większą ilością turystów, którzy wyjeżdżając są w pełni zachwyceni i już planują, iż powrócą tu za rok.

Atrakcją, która z całą pewnością znaleźć się powinna na liście każdego urlopowicza odpoczywającego w tych regionach jest Stara Zagroda, czyli miejscowe muzeum. By do niego trafić należy udać się praktycznie do centrum miasta. To tu, od strony północnej pobudowano drewniane zabudowania, których historia sięga roku 1982. Wtedy też miejscowy gospodarz w osobie Bronisława Palarczyka powziął decyzję, iż powstanie tu prywatne etnograficzne muzeum, które dziś bardziej znane jest pod nazwą Stara Zagroda. Trzeba powiedzieć, iż budowla ta jest rekonstrukcją in situ, a pierwotny mieszkalny budynek o zrębowej konstrukcji pochodził z roku 1768. Do budowy aktualnego muzeum wykorzystano aż 2 stropy oraz odrzwia. Nie tylko we wnętrzu, ale także i na podwórzu znajdują się niezwykle bogate etnograficzne zbiory. Co z pewnością należy podkreślić, a co tylko podnosi walory tego miejsca to fakt, iż Stara Zagroda wpisana została do rejestru zabytków znajdujących się na terenie województwa śląskiego. Gdyby ktoś wątpił w te słowa, można poszukać stosowanej dokumentacji, której szukać należy pod numerem A-381/80. Zbiory dostępne w tym miejscu obrazują nie tylko codzienne życie mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, ale także i przestawiają jedyną w swoim rodzaju, bogatą tradycję i kulturę. Oprócz tych ekspozycji przybywający tu turyści spodziewać się mogą także licznych, czasowych wystaw, które także pojawiają się tu dość systematycznie. Trzeba jednak podkreślić, iż samo muzeum działa na zasadzie sezonowej czyli zarówno podczas ferii zimowych, jak i w trakcie wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>