Wisełka i Jezioro Wisełka – Zachodnie Pomorze

Czy będąc nad morzem, trzeba korzystać z jego uroków? Oczywiście, że nie. To dobra odpowiedź dla matek z dziećmi, które boją się tego, aby ich pociechy pluskały się w słonej wodzie. Nie chodzi tutaj jednak o to, że dziecko mogłoby się takiej cieczy napić, ale o fale, które w dużym stopniu utrudniają maluchom zabawę na plaży. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jeziora. W pasie nadbrzeżnym na szczęście znajduje się ich bardzo duża liczba, a co za tym idzie możemy wybrać akwen, który nam będzie pasował najbardziej. Oczywiście, musi on posiadać kilka niezbędnych cech, takich jak piaszczyste dno, pozbawione kamieni oraz plaże, które w gładki sposób łączą się z taflą wody. Żadne strome brzegi nie wchodzą w grę. Mimo tego, że są bardzo urokliwe, małe dziecko mogłoby doznać poważnych urazów w trakcie zabawy przy takim akwenie.

Jeśli wybieramy się w okolice Wisełki, czyli dość małej miejscowości turystycznej na Pomorzu Zachodnim, powinniśmy zainteresować się jeziorem o tej samej nazwie. Spełnia ono wszystkie wyżej wymienione postulaty oraz co ważne, oferuje jedne z najczystszych wód w okolicy. Nie ma co się oszukiwać, Morze Bałtyckie nie należy do najbardziej zadbanych akwenów słonowodnych na świecie. Tafla wody to ponad dwadzieścia hektarów powierzchni, która od morza oddzielona jest o kilka kilometrów. Akwen ten zaliczany jest do jezior rynnowych, które powstały na tych terenach dzięki przesuwającemu się na północ lodowcowi. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jego położenie, otoczone ze wszystkich stron jeziorami i lasami, a także z północy morzem. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie akwen przeznaczony do pływania, wędkarze również znajdą tutaj coś dla siebie. Wody jeziora pełne są linów, szczupaków oraz węgorzy. Trzeba jednak pamiętać o posiadaniu pozwolenia na korzystanie z jeziora w ten specyficzny sposób. Na szczęście planując urlop w tych okolicach, nie musimy martwić się znalezieniem kwatery, ponieważ Wisełka oferuje dogodny nocleg dla rodziny.

Podsumowując Jezioro Wisełka jest jeziorem polodowcowym, które zaliczamy do akwenów rynnowych. Jest ono ciekawym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji, ponieważ jego wody są dużo bezpieczniejsze niż szalejąca toń morza, na którym dość często pojawiają się sztormy, a co za tym idzie bardzo wysokie fale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>