Zabytki Zaniemyśla

Województwo wielkopolskie, to bardzo chętnie przez turystów odwiedzany zakątek Polski. Znajduje się tu wiele znanych i cennych pod względem historycznym miast i miasteczek. Są też miejscowości mniej znane, a jednak warte zobaczenia. Do tych ostatnich należy z pewnością Zaniemyśl. Ta duża wieś gminna, leżąca w powiecie średzkim jest miejscem, które oferuje gościom wiele atrakcji. Dodatkowo wieś posiada dość dobrze rozbudowaną ofertę spania (Zaniemyśl noclegi – kliknij dalej) – dzięki czemu, udając się tam na urlop, możemy być pewni, że znajdziemy tu odpowiednie warunki do wypoczynku. Będąc w Zaniemyślu warto przede wszystkim zapoznać się z jego ciekawymi zabytkami.

Pierwszy z nich to kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Świątynia, ufundowana przez Józefa i Laurę Jaraczewskich, wybudowana została w stylu neogotyckim, w latach 1840-1842. Jest to budowla trzynawowa, z odrębnym prezbiterium. Główną ozdobę elewacji są ośmioboczne wieżyczki. Przy kościele znajduje się grobowiec Edwarda Raczyńskiego, z pomnikiem jego żony – Konstancji. Druga zabytkowa budowla, to także kościół, a dokładniej poewangelicka świątynia, w stylu neoromańskim, która powstała w latach 1854-1855. Kościół z daleka wyróżnia strzelista wieża.

Kolejnym wartym obejrzenia budynkiem jest dom szwajcarski znajdujący się na Wyspie Edwarda (na Jeziorze Raczyńskim). Piętrowy budynek, wykonany z drewna modrzewiowego i kryty słomianymi matami, powstał w latach 1817-1819. Cały zespół dworski mieszczący się na wyspie jest wpisany do rejestru zabytków.

Zabytkiem o charakterze technicznym, jest natomiast stacja kolejowa Zaniemyśl, będąca pozostałością po Średzkiej Kolei Powiatowej. Linia, której koniec stanowi zaniemyska stacja, została uruchomiona w roku 1909, a pierwszy pociąg przejechał tędy rok później. Budynek stacji pochodzi z roku 1911.

2 myśli nt. „Zabytki Zaniemyśla”

  1. Ja też nie i zupełnie przypadkiem trafiłam na tę stronę. Chętnie obejrzałabym ten dom szwajcarski opisywany w artykule – musi być bardzo interesujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>