Maska silnika w samochodzie osobowym jest zwykle największym demontowalnym elementem karoserii. Co więcej, znajduje się na samym froncie samochodu, przez co jest jednym z najlepiej widocznych i charakterystycznych elementów nadwozia. Fakt ten wykorzystują producenci samochodów i kształtem maski kreują ogólny wygląd samochodu. Niektóre marki wręcz opierają swoją charakterystykę o tę część karoserii. Dobrym przykładem może być tutaj Volvo. Widząc samą maskę od większości modeli, każdy fan motoryzacji od razu poznaje, z jaką marką ma do czynienia. Warto więc, aby tak ważny dla wyglądu samochodu element pozostawał w maksymalnie dobrym stanie.
Konserwacja
W przypadku maski samochodowej i tego jak jej wygląd wpływa na ogólną prezencję samochodu najważniejszy jest stan lakieru i to czy nie pojawiają się na niej jakieś uszkodzenia. Jeśli w przypadku twojego samochodu maska nie ucierpiała w wyniku stłuczki, czy innego zdarzenia drogowego, a lakier wciąż jest w dobrej kondycji, to jako odpowiedzialny kierowca powinieneś pomyśleć o jej zabezpieczeniu na przyszłość, aby jak najdłużej mogła ona zachować swój piękny wygląd i wpływać pozytywnie na odbiór twojego samochodu jako całość.
W tym celu przeprowadza się zabiegi konserwacyjne. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które po nałożeniu na lakier tworzą specjalną powłokę ochronną i zabezpieczają lakier przed drobnymi zarysowaniami, które po nagromadzeniu się sprawiają, że lakier traci blask i staje się matowy.
Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu antykorozyjnym maski. W przypadku tego zabiegu należy przyjrzeć się jej wewnętrznej stronie i sprawdzić, czy aby gdzieś nie pojawiają się pierwsze ogniska korozji. Jeśli tak jest, to trzeba się ich na początek pozbyć. Jeśli jednak maska jest jeszcze nienaruszona, to wystarczy ją dokładnie wyczyścić i odtłuścić, a następnie nałożyć preparat antykorozyjny. Taki szybki i niedrogi zabieg może sprawić, że twój samochód, a przynajmniej maska będzie wolna od rdzy przez długi czas.