Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

UPS czy Agregat? Jak zabezpieczyć dane na czas braku prądu?

7 grudnia 2018 zasilanie awaryjne ups


Nowoczesne urządzenia elektryczne charakteryzują się coraz wyższy stopniem automatyzacji. Zastosowanie nowoczesnych układów procesorowych w instalacjach sterowniczych, pozwala na maksymalną redukcję rozmiaru obwodu i tym samym wykorzystanie go do różnych celów.

Niestety, automatyzacja większości układów, prowadzi do spadku ich odporności na zaniki napięcia. W takich sytuacjach, montuje się coraz częściej zewnętrzne zasilanie zastępcze (akumulatorowe), które dzięki elektronicznym przełącznikom umożliwia już w kilka milisekund przywrócenie zasilania.

Zalety i wady UPS-ów

UPS jest właśnie formą takiego zasilania zastępczego. W dużym uproszczeniu, jest to układ akumulatorów, sterowanych przez dobudowany mikroprocesor, którego zadaniem jest utrzymanie instalacji „przy życiu”, przez określony czas. Niestety, system ten ma określoną wadę. Prąd płynący z ich ogniw (najczęściej 12, lub 24 V), musi być konwertowany za pomocą falownika i transformatora do przebiegu sinusoidalnie zmiennego. Oznacza to wzrost strat w układzie sterownika, który wpływa na redukcję i tak już niezbyt długiego czasu zasilania awaryjnego. Z drugiej strony, układy UPS nie są tanie. Zastosowane w nich baterie najnowszej generacji, wykorzystujące technologię żelową, generują w tym przypadku największe koszty.

Jeśli UPS, to w konfiguracji z agregatem

Zasilanie krytycznych instalacji elektrycznych, których układy wymagają nieprzerwanego zasilania, nie może opierać się wyłącznie na UPS-ach. W takich sytuacjach, warto zwrócić się w stronę firm, oferujących wynajem agregatów. Oto kilka powodów, dla których warto to zrobić.

  1. Agregaty prądotwórcze zapewniają awaryjną energię przez bardzo długi czas, jednocześnie zasilając istotne elementy instalacji elektrycznej. Działają one nieprzerwanie nawet przez kilkadziesiąt godzin, pracując w oparciu o paliwa płynne.
  2. Prąd płynący z agregatów wysokiej klasy, pod względem przebiegu przypomina sinusoidę. Dlatego warto wynajmować takie agregaty, w których przebieg ten ma właśnie taki charakter. Należy uważać na urządzenia, generujące tzw. przebieg prostokątny. Nie nadają się one do zasilania większości zaawansowanej elektroniki i jednocześnie generują wysoką moc bierną.
  3. Wynajem agregatów jest znacznie tańszą perspektywą, niż np, ich zakup. Co więcej, ryzyko zatrzymania pracy krytycznych elementów obwodu na dłużej niż godzinę, jest w tym przypadku relatywnie małe. Przedkłada się to na niższe koszty eksploatacji i serwisu.

Podsumowując, instalacje zasilania awaryjnego, muszą opierać się zarówno na UPS-ach (działających automatycznie), jak również na generatorach elektrycznych o stosunkowo długim rozruchu.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja ochrony - jakiej szukać?
Serwis ppoż. – jak często go wykonywać?
kurtkę zimową męską roboczą

Jesteś zainteresowany reklamą?