Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Wkład własny – mieszkanie

20 sierpnia 2020


Z całą pewnością wiele osób marzy o posiadaniu własnego mieszkania. Jego zakup możliwy jest za gotówkę lub na kredyt. W przypadku kredytu wymagany jest odpowiedni wkład własny. Warto się dowiedzieć, czym on dokładnie jest.

Wkład własny mieszkanie

Wkład własny wymagany jest przede wszystkim podczas zakupu nieruchomości takiej jak dom czy mieszkanie na kredyt. Jest to w obecnych czasach element niezbędny, bez którego kredyt może wcale nie zostać udzielony. Z roku na rok wymagana kwota wkładu własnego się zwiększała, co pogarsza sytuację osób planujących wziąć kredyt. Banki wymagają bardzo zróżnicowane kwoty wkładu własnego, które zależne są od ich wymagań. Wahają się one od dziesięciu do trzydziestu procent kwoty branego kredytu.

Darowizna

Wkład własny do kredytu na mieszkanie może występować przede wszystkim w formie pieniężnej. Dlatego z powodzeniem można wykorzystać do tego celu darowiznę otrzymaną na przykład od rodziny. Darowizny przekazywane w obrębie zerowej grupy podatkowej nie są opodatkowane, dlatego z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego. Jeśli uzyska się taką darowiznę to może ona stanowić wymagany wkład własny do każdego kredytu. Darowiznę warto zgłosić do określonego Urzędu Skarbowego, aby uniknąć w przyszłości problemów.

Wkład własny z IKE i IKZE

Wkład własny może nie występować w formie czysto gotówkowej. Banki zaliczają również na poczet wkładu własnego oszczędności zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, a także Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Środki na tych kontach gromadzone są indywidualnie, a może je założyć każda osoba, która ukończyła szesnasty rok życia. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród wielu osób, dlatego warto się zastanowić nad tym, czy posiadamy w takich miejscach jakiekolwiek środki finansowe.

Książeczka mieszkaniowa

Wkładem własnym na mieszkanie może być również posiadana przez wiele osób książeczka mieszkaniowa. Jest to bardzo popularna metoda oszczędzania środków pieniężnych, zwłaszcza kilkanaście lat temu. Jednak rozwiązanie to nadal funkcjonuje. Na mocy odpowiedniej ustawy wypłacana jest premia gwarancyjna, która może z powodzeniem stanowić wkład własny do kupowanego mieszkania. Jednak należy pamiętać, aby w ciągu dziewięćdziesięciu dni dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Inna nieruchomość

Wśród różnych elementów, które są przyjmowane przez banki za wkład własny można także wymienić inne posiadane przez siebie nieruchomości lub działki. Kluczowa jest ich wartość, która może właśnie stanowić wkład własny do zaciąganego kredytu. Banki mogą także brać pod uwagę prace, które już zostały zrealizowane na budowie, a także na przykład zakupione materiały. Dlatego w tym celu warto gromadzić wszystkie faktury oraz paragony, dzięki którym będzie można to udokumentować. Jako wkład własny może być również traktowana zaliczka wpłacona deweloperowi na poczet zakupu konkretnego domu lub mieszkania.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Różne banki mają określone wymagania co do kwoty wkładu własnego. W jednych jest ona większa, a w innych mniejsza. Część banków dopuszcza wpłacenie mniejszej kwoty wkładu własnego. Jednak wtedy pozostałą część należy w odpowiedni sposób ubezpieczyć i ponosić dodatkowe koszty w ramach opłacanego kredytu. Z całą pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają odpowiedniej ilości gotówki przeznaczonej na ten cel, a jednak chcą posiadać własny dom czy mieszkanie.

Co nie może być wkładem własnym?

Banki nie zaliczają do wkładu własnego bardzo wielu elementów. Przede wszystkim nie mogą to być środki, które pochodzą z innego zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Dlatego nie poleca się korzystać z takiego rozwiązania. Wkładem własnym nie powinna być także nieruchomość, której jest się jednym ze współwłaścicieli. Drugi współwłaściciel niekoniecznie może wyrażać na to zgodę. Oprócz tego wkładem własnym nie powinny być żadne towary luksusowe, ponieważ banki nie honorują takich rozwiązań.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja ochrony - jakiej szukać?
Serwis ppoż. – jak często go wykonywać?
kurtkę zimową męską roboczą

Jesteś zainteresowany reklamą?