Otwarcie własnej działalności gospodarczej to zawsze duży znak zapytania. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Jedno jest jednak pewne. Każda firma musi mieć konto w banku. Bez tego w dzisiejszych czasach nie da się funkcjonować. Nawet nie można myśleć o terminalu płatniczym, bo do niego niezbędne jest konto firmowe. Poza tym nie powinno się posługiwać w firmie kontem osobistym, bo jest ono kontem dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Większość polskich banków zabrania tego w swoich regulaminach.
Zalety posiadania konta firmowego
Osobne konto do rozliczeń finansów firmowych ma właściwie same zalety. Dedykowane dla firmy konto bankowe jest przede wszystkim zarejestrowane na firmę, a nie na osobę. W wielu przypadkach jest to bardzo istotny szczegół. Powinni wiedzieć o tym wszyscy, którzy rozliczają się z podatku VAT. Według ustawy są oni zobowiązani prawnie do tego, żeby posiadać w banku konta firmowe. Używanie kont firmowych w wielu aspektach prowadzenia firmy jest uregulowane właśnie poprzez odpowiednie przepisy i ustawy. Największą zaletą tych, którzy mają do firmy osobne konto, jest to, że oddzielają sobie finanse osobiste od potencjalnej kontroli skarbowej. To bardzo ważne, bo nie ma konieczności udostępniania wyciągów z konta osobistego w przypadku takowej kontroli. Równie ważna jest kwestia składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba je przecież opłacać jako przedsiębiorca, a nie jako osoba prywatna. Tym bardziej, jeśli zatrudnia się pracowników. Wtedy koniecznością jest używanie konta bankowego założonego na firmę.
Konto firmowe to łatwiejszy rozwój swojej firmy
Posiadanie konta firmowego ułatwia również potencjalny rozwój swojej firmy. Ułatwienia pojawiają się wówczas, kiedy chcemy się postarać o kredyt bądź leasing. Bardzo korzystnym rozwiązaniem finansowym dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest kredyt odnawialny. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostęp do dodatkowej gotówki mamy 24 godziny na dobę, o każdej porze dnia i nocy. To właśnie wyciąg z konta jest wtedy zaświadczeniem o dochodach uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności. Co więcej, mając konto firmowe, możemy wykazać terminowość w płaceniu podatków i składek ubezpieczeniowych. Przedsiębiorcy nieposiadający konta w banku mogą mieć naprawdę sporo problemów z uzyskaniem pożyczki czy kredytu. Wszystko dlatego, że dzisiaj każda firma powinna działać transparentnie. A gwarancją takiej rzetelności jest między innymi konto bankowe przypisane do działalności gospodarczej. Konta firmowe są też wymagane, kiedy chcemy wnioskować o dofinansowanie działalności gospodarczej. Europejskie fundusze wspierające małe firmy wymagają odrębnego rachunku firmowego jako warunek wnioskowania o finansowe wsparcie. Tylko na takie konto może być przelane ewentualnie przyznane dofinansowanie. To wszystko sprawia, że każdy przedsiębiorca już na samym początku powinien pomyśleć o tym, żeby dla swojej firmy mieć odrębne i firmowe konto w banku.
Zakładając konto dla firmy wybierz najlepszą ofertę
Praktycznie każdy bank oferuje dzisiaj swoim klientom konto firmowe. Warto jednak zapoznać się z ofertą kilku banków i zwrócić też uwagę na aspekty dotyczące renomy banku. Konto bankowe można mieć wszędzie, ale nie samo konto jest najważniejsze. Bank, w którym założymy firmowy rachunek, musi być bezpieczny i finansowo stabilny. Powinien wspierać przedsiębiorców i mieć cały wachlarz gotowych produktów. Wygodnie jest mieć wszystkie usługi w jednym banku. Dlatego warto zwrócić uwagę również na ofertę kredytową, nawet jeśli na początku działalności nie mamy zamiarów z niej skorzystać. Różne formy finansowania działalności gospodarczych to niewątpliwie zaleta niewielu banków. Konto firmowe zazwyczaj wybiera się jeden raz, bo potem zmiana jest lekko kłopotliwa. Na pewno jest to decyzja, którą należy odpowiednio przemyśleć. Nie trzeba konta zakładać pochopnie, bo lepiej się dwa razy nad wyborem zastanowić, żeby móc potem skoncentrować się już tylko i wyłącznie na prowadzeniu swojego biznesu.
W artykule wykorzystano dane dostarczone przez portal finansowy Banki24 Biznes, Finanse i Gospodarka